Dowiedz się, dlaczego
nie możesz znaleźć zatrudnienia
Szukanie pracy to zajęcie stresujące, a czasem i frustrujące, szczególnie, jeżeli podejmowane próby są nieskuteczne. Jeżeli wysłałeś już wiele CV, ale nie otrzymałeś odpowiedzi, być może robisz coś źle. Sprawdź możliwe powody niepowodzenia.
1.Szukasz, żeby nie znaleźć
Żalisz się wszystkim wokół, że szukasz pracy, ale ciągle nie przynosi to żadnych rezultatów? Zaczynasz to tłumaczyć tym, że w naszym kraju zupełnie nie ma miejsc pracy dla Ciebie, pracodawcy są zbyt wymagający, a płace zbyt małe? Być może po prostu szukasz pracy tak, aby jej nie znaleźć. Istnieje spore grono osób, które delektują się jedynie szukaniem, a samo znalezienie pracy już kompletnie ich nie interesuje. Brzmi to co najmniej dziwnie, ale niestety, takich przykładów jest wiele. Dowodem na to może być sytuacja, w której znajomy proponuje prace, a my tłumaczymy się tym, że akurat w tym terminie mamy już inną rozmową o pracę (choć to nieprawda!) lub zaplanowaliśmy wyjazd. Powodów, aby nie znaleźć pracy, nadal jej szukając jest naprawdę dużo. Ludzka wyobraźnia pod tym względem nie zna granic.
2. Niewłaściwe przygotowane CV i list motywacyjny
Ważne jest, aby ubiegając się o konkretne stanowisko, mieć we właściwy sposób przygotowane CV oraz list motywacyjny. Wszystko musi wyglądać profesjonalnie. Trzeba mieć świadomość, że rekruter nie zwraca uwagi na miejsce urodzenia kandydata, ale na jego doświadczenie i dotychczasowe osiągnięcia. Te elementy w szczególny sposób należy dopracować i wyróżnić. Warto również dostosować zarówno CV, jak i list motywacyjny do aktualnych wymagań firmy. Dzięki temu pokażesz, że składasz ofertę do konkretnej firmy, a nie hurtowo do szeregu innych.
3. Nieodpowiednie miejsce poszukiwania pracy
Samo przeglądanie serwisów z ogłoszeniami niewiele da, jeżeli na poważnie szukasz pracy. Warto także odwiedzić inne miejsca, w których oferowana jest praca. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług agencji pracy, która posiada dostęp do wielu ofert, które mogą być dla Ciebie interesujące. Dobrym rozwiązaniem jest także dodanie ogłoszenia o tym, że szukasz pracy w mediach społecznościowych. Być może któryś z Twoich znajomych poszukuje pracownika lub wie o wolnym wakacie w jakiejś firmie.
4. Brak przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej
Bardzo ważnym elementem poszukiwania pracy jest właściwe przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej, jeżeli już na nią dostaniemy zaproszenie. Podstawą jest wybranie odpowiedniego stroju, dopasowanego do stanowiska, o jakie się ubiegamy. Należy zadbać, aby wygląd był po prostu schludny i aby w przygotowanym stroju wyglądać profesjonalnie. Warto na rozmowę kwalifikacyjna przygotować kilka pytań dotyczących przyszłości firmy, a także stanowiska, na jakie aplikujesz. Praktycznie każdy kandydat jest proszony o wymienienie swoich mocnych i słabych stron. Warto przygotować się do odpowiedzi na to pytanie, ponieważ jest ono niezwykle istotne. Jeżeli w prawidłowy sposób przedstawisz swoje słabości jako atuty, możesz wywrzeć na rekruterze bardzo dobre wrażenie.
Żartobliwe sytuacje, które mogą wydarzyć się na rozmowie kwalifikacyjnej przedstawia ten filmik: